Start

„MOMO CHALLENGE” – NIEBEZPIECZNA GRA DLA DZIECI

Posterunek Policji w Radkowie, działając w ramach ogólnokrajowego programu na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży informuje, iż w ostatnim okresie zarówno poprzez internetowe media społecznościowe tj. FACEBOOK, YOUTUBE, jak również komunikatory tj. WHATSAPP, SNAPCHAT, rozpowszechniana jest bardzo niebezpieczna i destrukcyjna gra o nazwie „Momo Challenge”

Jest to zmodyfikowany następca równie niebezpiecznej gry „Niebieski Weloryb” (ang. Blue Whale Challenge”).

„Momo Challenge” to forma okrutnej cyberprzemocy, adresowana głównie do młodych ludzi. Gra polega na przyjęciu zaproszenia od przerażająco wyglądającej lalki o imieniu „Momo”. Postać ta po zaakceptowaniu zaproszenia do grona znajomych i wzbudzeniu zaufania do odbiorcy, rozpoczyna przekazywanie rozkazów, wyzwań (ang. Challenge). Ofiara (dziecko) ma wykonywać określone zadania o charakterze autodestrukcyjnym, w tym dokonywać samookaleczeń różnych części ciała, oglądać bardzo drastyczne zdjęcia i filmy. Użytkownicy otrzymują graficzne zadania i są poinstruowani, jak wykonywać serię niebezpiecznych zadań.

Każda próba zerwania znajomości z „Momo” i zrezygnowania z wykonywania zadań, wiąże się z szantażem. „Momo” wysyła wówczas ofiarom brutalne zdjęcia, grożąc graczom, kórzy odmawiają wykonywania jej rozkazów, wyrządzeniem szkody rodzinie lub upublicznieniem danych rodziny i znajomych. Numery telefonów związanych z „Momo” pochodzą z Japonii, Meksyku i Kolumbii.

Gra „Momo Challenge” jest przede wszystkim niebezpieczna dla dzieci, ponieważ te – ufające w prawdziwość postaci – są skłonne do wykonywania ryzykownych poleceń. Dołączenie strasznej postaci do kontaktów skutkuje zainfekowaniem urządzenia użytkownika wirusem wydobywającym prywatne dane.

Policja zwraca się do rodziców o wzmożoną czujność.