Start

PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

Pierwszy Dzień Wiosny był długo oczekiwany przez wszystkie przedszkolaki. Dzieci wraz ze swoimi paniami z Gminnego Przedszkola w Ścinawce Średniej i Tłumaczowie wyruszyły ulicami swoich miejscowości niosąc Marzannę.

Według wierzeń Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zniszczenie postaci przedstawiającej boginię spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny.

Przemarszowi przedszkolaków towarzyszyły okrzyki, skandowanie haseł żegnających zimę oraz granie na instrumentach. W naszych oddziałach przedszkolnych dbamy o ekologię, toteż spotkane przez dzieci Wiosenki pomogły uśpić Marzannę, starannie owijając w koc. Niecodziennemu spotkaniu towarzyszyły radosne śpiewy o tematyce wiosennej oraz wyborny poczęstunek w postaci wiosennych kanapek.

Nareszcie wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.

Iza K.